KAZANANLAR


Kategoriler


Yılın En iyisi

YILIN EN İYİSİ 2018

Reklamveren:Grundig
İnteraktif Reklam Ajansı: V for Viral & Ingage Media (Uygulama)
Kampanya Adı: Ruhun Doysun
Kampanya Adresi: https://vimeo.com/320251835


PAZARLAMA HEDEFİ:
Grundig olarak Türkiye’nin de aralarında olduğu 6 Avrupa ülkesinde 3000 kişiyle yaptırdığımız “Sürdürülebilirlik ve Gıda İsrafı Araştırması”na göre katılımcıların %94’ünün gıda israfını önemsediğini ama bu konuda ne yapacağını bilmediğini ya da tek başına fayda sağlayamayacağına inandığını saptadık.

Gıdaya saygı duyan bir marka olan Grundig, gıda israfı ve bilinçli tüketim konusunda farkındalık yaratmayı hedeflerken, bir yandan da markanın relansmanını yapmak, başlattığı farkındalık hareketiyle hedef kitlesi olan hedef kitlesine ilham kaynağı olmak istiyordu.

KPIs:
Marka bilinirliğinde ve doğal kaynaklara saygı duyan bir markadır algısında artış sağlamak; organik etkileşim ve markalı içerikler etrafında sadık bir kitle oluşturmak ve bu kitleye ilham verebilmek.

HEDEF KİTLE:
Sürdürülebilirliğe önem veren, satın alma kararlarını markalarla ortak değerlerini gözeterek veren başta beyaz yakalılar olmak üzere, yüksek gelir segmentindeki herkes.

STRATEJİ:
Bu kitleye ilham verebilmek adına gıdayı merkezine alan farkındalık hareketi Ruhun Doysun başlatıldı.

Ürünleriyle de gıdaya saygı duyan Grundig’in başlattığı proje; sosyal medya iletişimi, web sitesi ve Youtube bölümleri sayesinde kısa sürede gıda ve bilinçli tüketim denince akla ilk gelen platform oldu. Sosyal medyada ise elçilerini hemen buldu.

SONUÇ:
• Bir yılda 430.000 takipçi edinen proje her gün aldığı yüzlerce mesaj ve yorum ile organik olarak 10.000.000, toplamdaysa 23.000.000 kişiye ulaştı.
• Takipçilerinin hayatına dokundu, onları içeriğin ve hareketin parçasına dönüştürdü.
• Kendi kanallarımızdan yönlendirdiğimiz 500.000 kişi, sitemizde ortalama 03.30 dakika geçirdi.
• Proje sosyal medyada o kadar ilgi gördü ki bir televizyon programına dönüştürüldü.
• Takipçiler şehirlerinde Ruhun Doysun etkinlikleri düzenledi. İlk buluşmamıza binlerce kişi katıldı.
• Grundig’in marka bilinirliği %17 artarken, arama hacmi %450 büyüdü. Marka hakkındaki negatif konuşma %300 azaldı.